You are here

Øvrige udvalg, råd og nævn

Få et overblik over udvalg, nævn og kommissioner i perioden 1. januar 2014 - 31. december 2017.

Du kan se, hvem der er medlem af hvilke råd og nævn ved at klikke på krydset ud for titlen på det enkelte råd eller nævn.

Råd og nævn

  • Agenda 21-råd - medlemmer

    • Marianne Friis-Mikkelsen (C)
    • Søren Mayntz (C)
    • John Sørensen (C)
    • Søren Wiborg (A)
    • Kenneth Kristensen Berth (O)
  • Beboerklagenævn - medlemmer

    • Formand: Camilla Kisling
    • Lejerrepræsentant: Jakob Kristian Boeck Lindberg
    • Stedfortræder: Henrik Stougaard Petersen
    • Udlejerepræsentant: René Wøhler
    • Stedfortræder: Leif Ingerslev
    • Socialsagkyndig: Claus Camillus
    • Stedfortræder: Dorte Grandt
  • Bevillingsnævn - medlemmer

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Morten Schou Jørgensen (C)
    • Lone Christiansen (valgt af Gruppe C)
    • Marianne Friis-Mikkelsen (C)
    • John Wiberg (valgt af Gruppe A)
    • Carina Christensen Berth (O)
  • BIOFOS A/S, Bestyrelsen

    • Henrik Rasmussen (C)
  • Brugerbestyrelsen på Korsagergård

    • Birgit Skytte (valgt af Gruppe C)
    • Flemming Wetterstein (valgt af Gruppe C)
    • Lis Sakran (valgt af Gruppe A)
  • Børn og Unge-udvalget

    • Jytte Bendtsen (C)
    • Stedfortræder John Sørensen (C)
    • Søren Wiborg (A)
    • Stedfortræder Niels Karlsen (A)
  • DIAS S/I, bestyrelse

    Morten Schou Jørgensen (C)

    Søren Wiiborg (A)

  • DSI Løkkekrogen, bestyrelse

    • Niels Karlsen (A)
  • Ekspropriationskommission

    • Bryan Lindenskjold (valgt af Gruppe C)
  • Fonden Wonderful Copenhagen, Repræsentantskabet

    • Kenneth Kristensen Berth (O)
  • Fredningsnævn

    • Mogens Wilbert (valgt af Gruppe C)
    • Stedfortræder John Sørensen (C)
  • Fællesankenævn, Københavns Vestegn (Funktionsperioden er fra 1. juli 2014 og 4 år frem)

    • Finn Jørding (valgt af Gruppe C)
    • Stedfortræder Jytte Bendtsen (C)
  • Grundlisteudvalg

    • Helene Frausing (valgt af Gruppe C)
    • Bryan Lindenskjold (valgt af Gruppe C)
    • Flemming Wetterstein (valgt af Gruppe C)
    • Lis Sakran (valgt af Gruppe A)
    • Flemming Olesen (valgt af Gruppe O)
  • Handicapråd

    • Morten Schou Jørgensen (C)
    • Stedfortræder Anette Eriksen (C)
    • Marianne Friis-Mikkelsen (C)
    • Stedfortræder Arne Petersen (C)
    • Niels Karlsen (A)
    • Stedfortræder Søren Wiborg (A)
    • Hanne Jespersen
    • Stedfortræder Frank Hansen
    • Jette Klein Nilsen
    • Stedfortræder Vagn Sletterhage
    • Helen Lee
  • Hegnsyn

    • Hardy Javelin (valgt af Gruppe C)
    • Stedfortræder Jan Eriksen (valgt af Gruppe C)
    • Tonni Kretz Arnesen (valgt af gruppe C)
    • Stedfortræder Christoffer Sindby (valgt af Gruppe C)
    • Niels Tønnesen (valgt af Gruppe A)
    • Stedfortræder Niels Karlsen (A)

    Mark- og vejfred - vurderingsmænd: Hvervet er overladt til medlemmerne af Hegnsynet.

  • Hjemmeværnets distriktsudvalg

    • Mogens Berrig (valgt af Gruppe C)
  • HOFOR Vand Holding A/S og HOFOR Spildevand Holding A/S

    • Henrik Rasmussen (C)
  • Huslejenævn

    • Formand: Camilla Kisling
    • Lejerrepræsentant: Henrik Stougaard Petersen
    • Stedfortræder: Jakob Kristian Boeck Lindberg
    • Udlejerrepræsentant: René Wøhler
    • Stedfortræder: Ruth Sloth
    • Socialsagkyndig: Claus Camillus
    • Stedfortræder: Dorte Grandt
  • Iværksætterkontaktpunktet

    • Henrik Rasmussen (C)
  • KL's repræsentantskab

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Anette Eriksen (C)
  • Kredsrådet ved Københavns Vestegns Politi

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Anette Eriksen (C)
  • Musikskolebestyrelse

    • Morten Schou Jørgensen (C)
    • Stedfortræder: Søren Mayntz (C)
    • Mia Petersen (valgt af Gruppe C)
    • Stedfortræder Pelle Petersen (valgt af Gruppe C)
    • Steen Koskinnen Petersen (valgt af Gruppe A)
  • Overtaksationskommissionen

    • Mogens Wilbert
  • S/I Rønnebækhus, Bestyrelsen

    • Anette Eriksen (C)
    • Stedfortræder: Marianne Friis-Mikkelsen (C)
    • Jytte Bendtsen (C)
    • Stedfortræder: John Sørensen (C)
    • Arne Petersen (C)
    • Stedfortræder: Søren Mayntz (C)
    • Niels Karlsen (A)
    • Stedfortræder: Søren Wiborg (A)
  • Strandparken I/S, Bestyrelsen

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Anette Eriksen (C)
  • Taksationskommissionen, ekspropriationsloven

    Erdal Colak (A)

  • Taksationskommissionen, lov om offentlige veje

    • John Sørensen (C)
    • Søren Wiborg (A)
  • Trafikselskabet Movia, Repræsentantskab

    • Morten Schou Jørgensen (C)
    • Stedfortræder: Søren Mayntz (C)
  • Ungdomsskolens bestyrelse

    • Jytte Bendtsen (C)
    • Stedfortræder: John Sørensen (C)
    • Morten Schou Jørgensen (C)
    • Stedfortræder: Helene Frausing (valgt af Gruppe C)
    • Pelle Petersen (valgt af Gruppe C)
    • Stedfortræder: Marianne Friis-Mikkelsen (C)
    • Klaus Weichel (valgt af Gruppe A)
    • Stedfortræder: Svend Dyrholm (valgt af Gruppe A)
    • Flemming Lystrup (valgt af Gruppe O)
    • Stedfortræder: Gitte Lumby Hansen (valgt af Gruppe O)
    • Jens Sørensen (valgt af Gruppe C efter indstilling fra organisationer m.v.)
    • Stedfortræder: Jan Grubak (valgt af Gruppe C efter indstilling fra organisationer m.v.)
  • Valgbestyrelse - folkeafstemninger

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder Arne Petersen (C)
    • Anette Eriksen (C)
    • Stedfortræder Morten Schou Jørgensen (C)
    • Søren Wiborg (A)
    • Stedfortræder Martin Nielson (A)
  • Valgbestyrelse - folketingsvalg

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Morten Schou Jørgensen (C)
    • Anette Eriksen (C)
    • Stedfortræder: Jytte Bendtsen (C)
    • Søren Wiborg (A)
    • Stedfortræder: Niels Karlsen (A)
  • Valgbestyrelse - Europa Parlamentsvalg

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: John Sørensen (C)
    • Anette Eriksen (C)
    • Stedforstræder: Søren Mayntz (C)
    • Søren Wiborg (A)
    • Stedfortræder: Martin Nielson (A)
  • Valgbestyrelse - kommunale og regionale valg

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Marianne Friis-Mikkelsen (C)
    • Anette Eriksen (C)
    • Stedfortræder: Søren Mayntz (C)
    • Jytte Bendtsen (C)
    • Stedfortræder: Morten Schou Jørgensen (C)
    • Søren Wiborg (A)
    • Stedfortræder: Niels Karlsen (A)
    • Kenneth Kristensen Berth (O)
    • Stedfortræder: Carina Kristensen Berth (O)
  • Vallensbæk Boligselskab, bestyrelsen

    • Flemming Wetterstein (valgt af Gruppe C)
    • Stedfortræder Morten Schou Jørgensen (C)
    • Per Riis Larsen (valgt af Gruppe A)
    • Stedfortræder Lis Sakran (valgt af Gruppe A)
  • Vallensbæk Fjernvarmeværk A.m.b.a, bestyrelsen

    • Ingolf Mathiesen (valgt af Gruppe C)
  • Vallensbæk Fjernvame SYD A.m.b.a., bestyrelsen

    • Ingolf Mathiesen (valgt af Gruppe C)
  • Vallensbæk Idrætscenter, brugerråd

    • Marianne Friis-Mikkelsen (C)
    • Stedfortræder: Anette Eriksen (C)
    • John Sørensen (C)
    • Stedfortræder: Morten Schou Jørgensen (C)
    • Henning Boe (valgt af Gruppe A)
    • Stedfortræder: Peter Bertram (valgt af Gruppe A)
  • Vallensbæk Mose I/S, bestyrelsen

    • Henrik Rasmussen (C), formand
    • Søren Wiborg (A)
  • Vallensbæk Ridecenter, brugerråd

    • Katja Lindblad (valgt af Gruppe C)
    • Stedfortræder Søren Mayntz (C)
    • Morten Schou Jørgensen (C)
    • Stedfortræder Arne Petersen (C)
    • Gerda Nicolaisen (valgt af Gruppe A)
    • Stedfortræder Sten Sønderup (valgt af Gruppe A)
  • VEKS I/S (Vestegnens Kraftvarmeselskab), bestyrelsen

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Søren Mayntz (C)
    • Observatør: Søren Wiborg (A)
  • Vestegnens Kulturinvesteringsråd

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Jytte Bendtsen (C)
  • Vestforbrænding I/S, bestyrelse

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Søren Mayntz (C)
    • Delegeret: Søren Mayntz (C)

Kontakt

Vallensbæk Stationstorv 100
2665 Vallensbæk
Tlf 4797 4000
Sidst opdateret 24.02.2017