You are here

Øvrige udvalg, råd og nævn

Kommunalbestyrelen udpeger medlemmer til en række udvalg, råd og nævn. Her er et overblik over udvalg, nævn og kommissioner i perioden 1. januar 2018 - 31. december 2021.

Se hvem der er udpeget til hvilke råd og nævn ved at klikke på krydset ud for titlen på det enkelte råd eller nævn.

Råd og nævn

  • Agenda 21-råd - medlemmer

    • Jan Høgskilde (C)
    • Marianne Friis-Mikkelsen (C)
    • Lene Holm Gamborg (C)
    • Martin Nielson (A)
    • Erdal Colak (A)
  • Beboerklagenævn - medlemmer

    • Formand: Camilla Kisling
    • Stedfortræder: Erik Matthiesen
    • Lejerrepræsentant: Jakob Kristian Boeck Lindberg
    • Stedfortræder: Henrik Stougaard Petersen
    • Udlejerepræsentant: René Wøhler
    • Stedfortræder: Leif Ingerslev
    • Socialsagkyndig: Anja Hansen
    • Stedfortræder: Mia Harreschou
  • BIOFOS A/S, Bestyrelsen

    • Henrik Rasmussen (C)
  • Børn og Unge-udvalget

    • Jytte Bendtsen (C)
    • Stedfortræder Lene Holm Gamborg (C)
    • Søren Wiborg (A)
    • Stedfortræder Anette Sandgreen (A)
  • DIAS S/I, bestyrelse

    Morten Schou Jørgensen (C)

    Søren Wiiborg (A)

  • DSI Løkkekrogen, bestyrelse

    • Arne Petersen (valgt af gruppe A)
    • Stedfortræder Jytte Bendtsen (C)
  • Ekspropriationskommission

    • John Sørensen
  • Fredningsnævn

    • Mogens Wilbert 
    • Stedfortræder John Sørensen 
  • Grundlisteudvalg

    • Lone Christiansen (valgt af Gruppe C)
    • Lene Lykke Sørensen (valgt af Gruppe C)
    • Carl Eltorp (valgt af Gruppe C)
    • Henning Boe (valgt af Gruppe A)
    • Martin Nielson (A)
  • Handicapråd

    • Morten Schou Jørgensen (C)
    • Stedfortræder Jan Høgskilde (C)
    • Marianne Friis-Mikkelsen (C)
    • Stedfortræder Lene Holm Gamborg (C)
    • Anette Sandgree (A)
    • Stedfortræder Berit Bredelund Nielsen (A)
    • Christian Stockholm Normand
    • Frank Hansen
    • Hanne Jespersen
    • Stedfortræder: Claus Sørensen
  • Hegnsyn

    • Hardy Javelin (valgt af Gruppe C)
    • Stedfortræder Tonni Kretz Arnesen (valgt af Gruppe C)
    • John Sørensen (valgt af gruppe C)
    • Stedfortræder Christoffer Sindby (valgt af Gruppe C)
    • Henning Boe (valgt af Gruppe A)
    • Stedfortræder Martin Nielson (A)

    Mark- og vejfred - vurderingsmænd: Hvervet er overladt til medlemmerne af Hegnsynet.

  • Hjemmeværnets distriktsudvalg

    • Mogens Berrig
  • HMN Naturgas I/S

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Jan Høgskilde (C)
  • HOFOR Vand Holding A/S og HOFOR Spildevand Holding A/S

    • Henrik Rasmussen (C)
  • Huslejenævn

    • Formand: Camilla Kisling
    • Stedfortræder: Erik Matthiesen
    • Lejerrepræsentant: Jakob Lindberg
    • Stedfortræder: Henrik Stougaard Petersen
    • Udlejerrepræsentant: René Wøhler
    • Stedfortræder: Ruth Sloth
    • Socialsagkyndig: Anja Hansen
    • Stedfortræder: Mia Harreschou
  • Iværksætterkontaktpunktet

    • Jan Høgskilde (C)
  • KL's repræsentantskab

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Anette Eriksen (C)
  • Korsagergård, brugerbestyrelse

    • Birgit Skytte (valgt af Gruppe C)
    • Anette Eriksen (C)
    • Svend-Erik Vogt (valgt af Gruppe A)
  • Kredsrådet ved Københavns Vestegns Politi

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Søren Wiborg (A)
  • Kulturinvesteringsrådet for Vestegnen

    • Morten Schou Jørgensen (C)
  • Musikskolens bestyrelse

    • Lene Holm Gamborg (C)
    • Stedfortræder: Jytte Bendtsen (C)
    • Morten Schou Jørgensen (C)
    • Stedfortræder Lene Lykke Sørensen (valgt af gruppe C)
    • Steen Koskinnen Petersen (valgt af gruppe A)
    • Stedfortræder: Thomas Bennedsen (valgt af gruppe A)
  • Overtaksationskommissionen

    • Hardy Jarvelin
  • Skatte- og vurderingsankenævn for Københavns Vestegn

    • Finn Jørding 
    • Stedfortræder Jytte Bendtsen (C)
  • S/I Rønnebækhus, Bestyrelsen

    • Marianne Friis-Mikkelsen (C)
    • Stedfortræder: Lene Holm Gamborg (C)
    • Anette Eriksen (C)
    • Stedfortræder: Morten Schou Jørgensen (C)
    • Jytte Bendtsen (C)
    • Stedfortræder: Ricky van Overem (C)
    • Anette Sandgreen (A)
    • Stedfortræder: Berit Bredelund Nielsen (A)
  • Strandparken I/S, Bestyrelsen

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Anette Eriksen (C)
  • Taksationskommissionen, ekspropriationsloven

    Hardy Jarvelin

  • Taksationskommissionen, lov om offentlige veje

    • John Sørensen (valgt af gruppe C)
    • Martin Nielson (A)
  • Trafikselskabet Movia, Repræsentantskab

    • Jan Høgskilde (C)
    • Stedfortræder: Marianne Friis-Mikkelsen (C)
  • Ungdomsskolens bestyrelse

    • Ricky van Overeem (C)
    • Stedfortræder: Lene Holm Gamborg (C)
    • Jytte Bendtsen (C)
    • Stedfortræder: Daniel Baes (valgt af Gruppe C)
    • Morten Schou Jørgensen (C)
    • Stedfortræder: Pelle Grønskov (valgt af Gruppe C)
    • Klaus Weichel (valgt af Gruppe A)
    • Stedfortræder: Henning Boe (valgt af Gruppe A)
    • Niels Tønnesen (valgt af Gruppe A)
    • Stedfortræder: Thomas Bennedsen (valgt af Gruppe A)
  • Valgbestyrelse - folkeafstemninger

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder Ricky van Overeem (C)
    • Anette Eriksen (C)
    • Stedfortræder Jan Høgskilde (C)
    • Søren Wiborg (A)
    • Stedfortræder Martin Nielson (A)
  • Valgbestyrelse - folketingsvalg

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Morten Schou Jørgensen (C)
    • Anette Eriksen (C)
    • Stedfortræder: Jytte Bendtsen (C)
    • Søren Wiborg (A)
    • Stedfortræder: Martin Nielson (A)
  • Valgbestyrelse - Europa Parlamentsvalg

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Lene Holm Gamborg (C)
    • Anette Eriksen (C)
    • Stedforstræder: Jan Høgskilde (C)
    • Søren Wiborg (A)
    • Stedfortræder: Martin Nielson (A)
  • Valgbestyrelse - kommunale og regionale valg

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Marianne Friis-Mikkelsen (C)
    • Anette Eriksen (C)
    • Stedfortræder: Jan Høgskilde (C)
    • Jytte Bendtsen (C)
    • Stedfortræder: Lene Holm Gamborg (C)
    • Morten Schou Jørgensen (C)
    • Stedfortræder: Ricky van Overeem (C)
    • Søren Wiborg (A)
    • Stedfortræder: Erdal Colak (A)
    • Martin Nielson (A)
    • Stedfortræder: Anette Sandgreen (A)
    • Kenneth Kristensen Berth (O)
    • Stedfortræder: Carina Kristensen Berth (O)
  • Vallensbæk Beskæftigelsesforum

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Søren Wiborg (A)
  • Vallensbæk Boligselskab, bestyrelsen

    • Lene Lykke Sørensen (valgt af Gruppe C)
    • Stedfortræder Morten Schou Jørgensen (C)
    • Claus Weichel (valgt af Gruppe A)
    • Stedfortræder Thomas Bennedsen (valgt af Gruppe A)
  • Vallensbæk Fjernvarmeværk NORD A.m.b.a, bestyrelsen

    • Ingolf Mathiesen 
  • Vallensbæk Fjernvame SYD A.m.b.a., bestyrelsen

    • Ingolf Mathiesen (valgt af Gruppe C)
  • Vallensbæk Idrætscenter, brugerråd

    • John Sørensen (valgt af Gruppe C)
    • Stedfortræder: Ricky van Overeem (C)
    • Marianne Friis-Mikkelsen (C)
    • Stedfortræder: Morten Schou Jørgensen (C)
    • Henning Boe (valgt af Gruppe A)
    • Stedfortræder: Niels Tønnesen (valgt af Gruppe A)
  • Vallensbæk Mose I/S, bestyrelsen

    • Jan Høgskilde (C), formand
    • Martin Nielson (A)
  • Vallensbæk Ridecenter, brugerråd

    • Katja Lindblad (valgt af Gruppe C)
    • Stedfortræder: Ricky van Overem(C)
    • Morten Schou Jørgensen (C)
    • Stedfortræder: Marianne Friis-Mikkelsen (C)
    • Gerda Nicolaisen (valgt af Gruppe A)
    • Stedfortræder Sten Sønderup (valgt af Gruppe A)
  • Vestegnens Kraftvarmeselskab I/S - VEKS, bestyrelsen

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Jan Høgskilde (C)
    • Observatør: Martin Nielson (A)
  • Vestforbrænding I/S, bestyrelse

    • Henrik Rasmussen (C)
    • Stedfortræder: Jan Høgskilde (C)
    • Delegeret: Jan Høgskilde (C)

Kontakt

Vallensbæk Stationstorv 100
2665 Vallensbæk
Tlf 4797 4000
Sidst opdateret 05.07.2018