You are here

Hvem kan jeg stemme på?

Her kan du se, hvem der stiller op til kommunalvalget i Vallensbæk den 21. november 2017.

I oversigten herunder kan du se, hvilke partier der stiller op. og hvilke kandidater du kan stemme på.

  • med tal = Kandidaterne er opstillet i en bestemt rækkefølge (partiliste).
  • uden tal = Kandidaterne er opstillet sideordnet.

Der er anmeldt valgforbund mellem følgende kandidatlister:

  • I. Liberal Alliance, O. Dansk Folkeparti og V. Venstre, Danmarks Liberale Parti.
  • F. SF - Socialistisk Folkeparti og Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne.
  • A. Socialdemokratiet og B. Radikale Venstre.

Der kan brevstemmes fra den 10. oktober 2017.

Region Hs hjemmeside kan du se en oversigt over de kandidater, du kan stemme på til regionsrådsvalget.

Kandidatliste

  • A. Socialdemokratiet

    Søren Wiborg
    Martin Nielson
    Niels Karlsen
    Niels Tønnesen
    Erdal Colak
    Anette Sandgreen
    Nina Lumby Pinto Ferreira
    Berit Bredelund Nielsen
    Thomas Bennedsen
    Henning Boe
    Claus Weichel
    Susanne Voldfrom
    Peter Bertram
    Lisbeth Schou

  • B. Radikale Venstre

    1. Jens A. Dahmani
    2. Asger W. Bertelsen

  • C. Det Konservative Folkeparti

    Henrik Rasmussen
    Anette Eriksen
    Jytte Bendtsen
    Søren Mayntz
    Morten Schou Jørgensen
    John Sørensen
    Arne Petersen
    Marianne Friis-Mikkelsen
    Lene Holm Gamborg
    Daniel Baes
    Ricky van Overeem
    Pelle Grønskov
    Lene Lykke Sørensen
    Lone Christiansen
    Hardy Javelin
    Carl Eltorp
    Margrethe Hichmann
    Jan Høgskilde

  • F. SF - Socialistisk Folkeparti

    1. Shila Heiberg

  • I. Liberal Alliance

    Kenneth Solbjerg
    Majken Andersen

  • O. Dansk Folkeparti

    1. Kenneth Kristensen Berth
    2. Carina Kristensen Berth
    3. Malene Ellekilde
    4. Christian Bülow
    5. Kennet Fløjbo
    6. Jan Bonde Gravang
    7. Kirsten Læsø Jensen

  • V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

    1. Niels Jørgensen
    2. Carina Daumann
    3. Brian Dahlberg
    4. Camilla Jensen
    5. Thomas Larsen
    6. Henning Blauenfeldt
    7. Leif B. Sørensen
    8. Inge Jørgensen

  • Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

    Jesper Gehrke
    Jens Ove Bay

Sidst opdateret 11.10.2017