Hele Letbanen åbner: Stor folkefest med musik, oplevelser og gratis transport

Publiceret 26-06-2026

Når Hovedstadens Letbane åbner i sin fulde længde den 22. august, inviteres borgere fra hele hovedstadsområdet til en festdag med musik, aktiviteter og oplevelser langs strækningen - kulminerende med en stor folkefest ved Gladsaxe Rådhus. Samtidig bliver det gratis at rejse med Letbanen hele dagen.

En menneskemængde står og klapper bag afskærmning, mens to fotografer står og tager billede i retning af kameraet

Foto: Hovedstadens Letbane – Søren Hytting.

Efter flere års anlægsarbejde er dagen endelig kommet: Den 22. august åbner Hovedstadens Letbane hele sin strækning fra Ishøj til Lundtofte, når de sidste 17 stationer tages i brug.

Det markeres med en festdag for hele hovedstadsområdet, hvor borgere inviteres til at opleve Letbanen, deltage i gratis aktiviteter langs strækningen og være med til den officielle åbningsceremoni og store folkefest ved Gladsaxe Rådhus med oplevelser og musik fra blandede danske kunstnere.

”Den 22. august bliver en historisk dag. Ikke kun for Hovedstadens Letbane, men for hele hovedstadsområdet. Når vi åbner den fulde strækning, binder vi byer, uddannelser, arbejdspladser og hospitaler tættere sammen og giver borgerne et helt nyt transporttilbud på tværs af regionen. Derfor glæder vi os også til at fejre dagen sammen med tusindvis af borgere, som endelig kan tage hele Letbanen i brug”, siger Sofie Karen Lindberg, direktør for kommunikation og marketing i Hovedstadens Letbane.

Folkefest ved Gladsaxe Rådhus

Åbningsdagen begynder med en officiel indvielsestur gennem den nye nordlige del af letbanen. Undervejs markeres åbningen med snoreklip ved udvalgte stationer, inden dagen fortsætter med officiel åbningsceremoni og folkefest ved Gladsaxe Rådhus.

Her venter musik, underholdning og aktiviteter for både børn og voksne. Publikum kan blandt andet opleve science-shows fra DTU, kreative aktiviteter, streetart, teaterindslag og action-oplevelser, mens et stort sceneprogram med flere etablerede danske kunstnere danner rammen om fejringen. Åbningsdagen afholdes samtidig med Gladsaxedagen, og i samarbejde med Gladsaxe Kommune skabes en fælles festdag med aktiviteter i hele området omkring Gladsaxe Rådhus.

Oplevelser langs hele strækningen - også i Vallensbæk

Fejringen stopper ikke i Gladsaxe. Langs hele Letbanens strækning arrangerer kommunerne lokale aktiviteter ved stationer og knudepunkter, hvor borgere kan opleve alt fra musik og koroptrædener til konkurrencer, streetfodbold, loppemarkeder og gratis is. Se det fulde program på dinletbane.dk

Hovedstadens Letbanes medarbejdere vil ligeledes være til stede på stationerne for at byde passagererne velkommen og dele merchandise og fribilletter ud. Samtidig vil mobile underholdere som ballonartister, ansigtsmalere, tryllekunstnere og mimere skabe stemning i både tog og på stationer – også i perioder med eventuel ventetid.

For at give så mange som muligt mulighed for at opleve den nye Letbane bliver det gratis at rejse med både Letbanen og bus 300S på åbningsdagen.

KORT FORTALT

Program for Lørdag den 22. august 2026

Hovedstadens Letbane åbner på hele strækningen lørdag den 22. august 2026:

Kl. 10.00-15.00: Lokale aktiviteter langs strækningen
Kl. 10.30: Indvielsestur for inviterede gæster med afgang fra Rødovre Nord
Kl. 11.00-16.30: Folkefest ved Gladsaxe Rådhus
Kl. 11.45-12.30: Officiel åbningsceremoni med taler og teaterforestilling

Inden for en halv time efter, at den officielle indvielsestur er påbegyndt, vil Letbanen begynde at medtage passagerer og overgå til almindelig drift.

Gratis kørsel: Hele dagen med Letbanen og bus 300S

KOM OG VÆR MED

Sådan fejrer Vallensbæk åbningen

På rådhuspladsen – lige mellem letbanestationen og S-togsstationen – er der masser at opleve  mellem kl. 12.00 og 15.00.

Mød ballonmanden, prøv sjove spil, køl af med vandleg ved springvandet, og deltag i konkurrencer med præmier på højkant.

Lokale virksomheder byder på lidt godt til ganen, og du kan få inspiration til oplevelser langs Letbanen og de mange muligheder for at komme rundt på cykel i Vallensbæk.

Et letbanetog holder ved perron og det myldrer ud med mennesker

Også i Vallensbæk vil åbningen af det fulde letbanestræk blive markeret 22. august. Foto: Hovedstadens Letbane – Søren Hytting

Fakta

Hovedstadens Letbane

•    Letbanen kører i dag fra Ishøj til Rødovre Nord (12 stationer)  
•    Letbanen kører hvert 10. minut.   
•    Når de 17 nye stationer åbner til august, vil Letbanen køre hvert 5. minut i dagtimerne på hver-dage og lørdage samt hvert 10. minut om aftenen og søndage.  
•    Toget er indrettet med fire flexområder, hvor der er plads til kørestole, barnevogne og cykler.   
•    Passagerer kan gratis medbringe cykel i letbanetoget.  
•    Letbanen forventes at transportere ca. 14 mio. passagerer om året fra 2030.  
•    Hovedstadens Letbane er ejet af Region Hovedstaden samt de 11 kommuner Ishøj, Vallensbæk, Hvidovre, Albertslund, Brøndby, Rødovre, Høje-Taastrup, Herlev, Gladsaxe, Glostrup og Lyngby-Taarbæk.